Spirituální terapie a regrese
Vlastní léčivý duševní potenciál jednotlivce překračuje jeho aktuálně žitý individuální život.
Můžeme říci, že každá terapie je spirituální, neboť v ní jde o lidskou duši a otázku smyslu našeho života. Většinou se k těmto otázkám dostáváme v terapii postupně, nicméně, někdy jsme jakoby náhle vytrženi do hlubších vod své vlastní psyché a ztrácíme „půdu pod nohama“.
Tehdy klient přichází do terapie a táže se nikoliv na věci „všední“, ale je zasažen něčím, co jeho všední život přesahuje. Objevují se před ním otázky tzv. duchovní, které ho přivádí před fenomény, jimž nerozumí. Tato změna může být spuštěna různými událostmi. Může se např. jednat o úmrtí blízkého, které je provázeno sérií snů, v němž se zesnulý ukazuje apod. Může se jednat o události vázané do dávné minulosti, kdy naši předkové byli nuceni čelit událostem ohrožujícím život, či sami někomu způsobili výraznou újmu a zanechali tak v rodinném systému stopu jakéhosi „prokletí“, viny, utrpení, tíže. Tehdy je možné pracovat s hlubšími vrstvami psyché pomocí takových metod jako jsou rodinné konstelace, či regresní terapie.
Při regresní terapii je klient ve stavu relaxace veden k nahlédnutí situace, která se pojí s jeho řešeným problémem. Tato situace se může ukázat v „kulisách“ dávných dob a klient má pocit cesty časem do hluboké minulosti, která překračuje jeho aktuální žitý život. To je nejčastěji spojováno s pojmem tzv. minulých životů. U regresní terapie není třeba, aby klient na tzv. minulý život věřil, stačí, pokud je ochoten připustit, že jeho duševní prostor může zahrnovat i širší zkušenosti jako je např. intuice.
Některé vybrané oblasti, kde lze tuto metodu použít:
- Životní obavy a vzorce, které nemají zjevnou příčinu
- Psychosomatické obtíže (obtíže bez zjevného fyziologického lékařského nálezu – migrény, kožní problémy apod.)
- Autoimunitní onemocnění – alergie, astma
- Problémy se seberealizací a hledáním životní cesty
- Ztráta životního smyslu
- Vyrovnávání se s odchodem blízkého člověka; truchlení